zaangażowanych samorządów
z całej Polski
uczestniczki i uczestników reprezentujących samorządy w Polsce
ekspertek i ekspertów w tematach takich jak uwarunkowania legislacyjne, finansowanie działań, optymalizacja usług i kosztów, transport, nowe technologie, komunikacja z mieszkańcami, zdrowie.
rekomendacji wypracowanych przez uczestników i uczestniczki programu LeadAir dla decydentów
godzin wykładów,
warsztatów,
webinarów
miesięcy indywidualnego doradztwa dla każdego miasta
Pomagamy miastom na dwa sposoby: dzieląc się wiedzą na portalu www.leadair.pl, ale także zapraszając samorządy do udziału w specjalnie dostosowanym do ich potrzeb programie edukacyjno-doradczym. Strona internetowa, którą właśnie odwiedzasz, ma formułę otwartą i jest dostępna dla wszystkich osób zainteresowanych działaniem na rzecz czystego powietrza. Program szkoleniowo-doradczy odbywa się raz w roku. Liderzy, którzy do niego dołączają, otrzymują wiedzę, pełne wsparcie w procesie zmiany, indywidualne podejście, a także możliwość zbudowania relacji ułatwiających dalsze działania na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście.
W ramach programu szkoleniowego do prawie rocznej współpracy zapraszamy miasta reprezentowane przez 2-osobowe zespoły składające się z:
Uczestnicy programu biorą udział w:
6-miesięczny indywidualny proces doradczy – przystępując do programu miasta definiują obszary, w których potrzebują merytorycznego wsparcia ze strony ekspertów Programu LeadAir. Proces doradczy składa się z przeanalizowania stanu faktycznego w mieście, wyznaczenia celów i wypracowania rozwiązań. Duży nacisk kładziemy na przygotowania realnych rozwiązań dla konkretnych, lokalnych wyzwań. W ramach współpracy każde miasto odbędzie 8 spotkań z dedykowanym ekspertem lub ekspertką.
Udział w platformie wymiany wiedzy między miastami i ekspertami – biorąc udział w Programie, podczas zjazdów szkoleniowych miasta mają możliwość spotkania bezpośredniego, w małej ekskluzywnej grupie z innymi decydentami, najlepszymi ekspertkami i ekspertami w zakresie czystego powietrza i neutralności klimatycznej oraz przedstawicielami innowacyjnych branż energetycznych i technologicznych.
Bezpośrednie otrzymywanie wiedzy, wynikającej z pracy badawczej i tworzenia analiz w Forum Energii. Udzielanie pomocy w wyjaśnianiu skomplikowanych wątków prawnych i ustawowych, przekładanie decyzji podejmowanych na szczeblu unijnym lub państwowym na rozwiązania istotne lokalnie. Otrzymasz najbardziej aktualną wiedzę dotyczącą m.in.
Główną siłą programu LeadAir są ludzie. Do inspirowania i mentoringu zespołów uczestniczących w projekcie zaangażowaliśmy najlepszych specjalistów z zakresu planowania, wdrażania i finansowania poprawy jakości powietrza. Ich wiedza i doświadczenia pomagają naszym uczestnikom podejmować odpowiednie decyzje, planować i działać.
Podczas pierwszej edycji programu uczestniczki i uczestnicy mieli możliwość współpracować z 68 ekspertkami i ekspertami z różnych dziedzin.
Od 15 lat związana z obszarem współpracy międzynarodowej i programów rozwojowych. Współpracuje z polską administracją, samorządami oraz organizacjami pozarządowymi. Pracowała dla administracji Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Australii, głównie w sektorze zmian klimatu i transformacji energetycznej. Jest przedstawicielką Europejskiego Instrumentu Miejskiego w Polsce. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi sieciami miast, w tym Eurocities w obszarze innowacyjnych instrumentów finansowych dla realizacji celów energetyczno-klimatycznych. Od 2018 r. pełni rolę doradczyni zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, reprezentując stronę darczyńcy, nadzorowała wybór oraz realizację projektów z obszaru Środowiska i Infrastruktury o łącznej wartości ok. 145 mln euro, które objęły ok. 350 gmin i ponad 70 000 gospodarstw domowych.
Dyrektor ds. Strategii Ciepłownictwa w Forum Energii. Menadżer i ekspert branży energetycznej z wieloletnią praktyką w przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych, m.in. w PGNiG Termika, Vattenfall i GIE — Ansaldo. Karierę zawodową zaczynał od funkcji operacyjnych, by potem kierować działalnością inwestycyjną. Wykonywał też analizy o fundamentalnym znaczeniu dla rynku energii oraz makrootoczenia sektora energetyki, a także tworzył strategie rozwoju i długoterminowe plany inwestycyjne macierzystej firmy. Uczestniczy w pracach organizacji branżowych, których celem jest na tworzenie koncepcji rozwoju nowoczesnej energetyki w kraju i sektora ciepłownictwa. Autor i współautor raportów branżowych opracowywanych przez Forum Energii.
Doktor nauk ekonomicznych. Od 2009 roku w ABC ENERGIA prowadzi doradztwo z zakresu energii odnawianej i zarządzania energią. Zajmuję się angażowaniem mieszkańców w procesy zarządzania energią w gminach Obecnie w kilku polskich gminach wdraża sprawne zarządzanie energią oparte na partycypacji społecznej w lokalnej energetyce - energetykę obywatelską. Reprezentuje Fundację Czyste Powietrze jako Przewodnicząca Rady Naukowej oraz członkini zarządu oraz zasiada w Radzie Fundacji Ambitna Polska. Swoje doświadczenia rozwijała we Włoszech gdzie wraz z urzędnikami departamentu energii w Bolonii realizowała wdrożenie regionalnych strategii energetycznych.
Specjalizuje się w prawie ochrony środowiska i prawie energetycznym. Od 2012 roku działa na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Współpracowała przy tworzeniu krakowskiej uchwały antysmogowej, monitorowała wdrażanie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza i emisji przemysłowych, podniosła problem zanieczyszczenia powietrza w miejscowościach uzdrowiskowych i turystycznych, m.in. w Zakopanem. Kierowała zespołem energetycznym w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, wcześniej pracowała zarówno w administracji publicznej, sektorze prywatnym, jak i organizacjach międzynarodowych. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studia podyplomowe: dyplomacja stosunki międzynarodowe oraz integracja europejska.
Dyrektor Centrum Innowacji i Kompetencji w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach. Prezes stowarzyszenia BoMiasto, jeden z założycieli Śląskiego Ruchu Klimatycznego, krajowy koordynator polskich liderów The Climate Reality Project. Ponadto koordynator kampanii „Czyste Powietrze” w Katowicach i radny rady tego miasta. Wcześniej był też koordynatorem Katowickiego Alarmu Smogowego i członkiem Polskiego Alarmu Smogowego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rozwojem regionalnym i ekologią miejską: czystą energią, czystym powietrzem, ochroną drzew i klimatu. Absolwent WPiA Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Warszawskim.
Prezes Fundacji EkoRozwoju, jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Zaangażowany w działalność ruchu ekologicznego od 1986 roku. W Fundacji realizuje i nadzoruje projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju, w tym efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, ruchu rowerowego, ograniczania ilości odpadów, ekoturystyki oraz czynnej ochrony przyrody. Zaangażowany w ruch ochrony drzew, m.in. jako uczestnik protestów w obronie parków we Wrocławiu. W latach 1995–2011 redaktor naczelny wychodzącego we Wrocławiu magazynu ekologicznego „Kropla”. Wiceprezes Zarżądu Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć Tutor w Szkole Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Ekspertka w Polskim Stowarzyszeniu Energetyki Wiatrowej, wiceprezeska Fundacji RE-Source Poland Hub promującej rozwój OZE w oparciu o formułę cPPAs (kontrakty na zakup energii zawierane bezpośrednio między odnawialnym źródłem wytwórczym i odbiorcą), samorządowiec. Zaangażowana w działania na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Reprezentuje PSEW i RE-Source Poland Hub w międzynarodowych działaniach na rzecz transformacji energetycznej w Europie, m.in. w ramach platformy Visegrad+RE. Absolwentka Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.
W Forum Energii wspiera prace w obszarze strategii dla ciepłownictwa. Zawodowe doświadczenie zdobywał w firmach z sektora ciepłownictwa, elektroenergetyki oraz energetyki rozproszonej. Zajmował się szeroko pojętą analizą biznesową, koordynowaniem projektów energetycznych oraz budową nowych gałęzi działalności spółki ciepłowniczej. Absolwent energetyki na Politechnice Gdańskiej. Koordynował pracę portalu energetycznego „Energiaimy” w Gdańsku uczestnicząc w wielu konferencjach i szkoleniach branżowych. Alumn VIII edycji programu Akademia Energii organizowanej przez Fundację im. Lesława Pagi oraz zwycięzca programu stypendialnego „Kierunek Grupa GPEC”.
Prezes Zarządu Instytutu Projektów i Analiz, a także adiunkt na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej. Działa w obszarze doradztwa w sektorze elektroenergetycznym. Jest członkiem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, Towarzystwa Obrotu Energią, International Association For Energy Economics. Ekspert przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz biegły sądowy z zakresu elektroenergetyki i rynku energii. Posiada doświadczenie pracy w spółkach sektora elektroenergetycznego na stanowiskach eksperckich i zarządczych. Wykonawca kilkudziesięciu ekspertyz, projektów dla samorządów i klastrów energii.
Prezes Zarządu Fundacji Przyjazna Energia. Zajmuje się doradztwem strategicznym w obszarze ciepłownictwa i OZE. Jest inicjatorem przedsięwzięć z zakresu transformacji energetycznej. Zapewnia wsparcie inżynieryjne, prawne i ekonomiczne w przygotowywaniu i wdrażaniu odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie zrównoważonych projektów inwestycyjnych. Z wykształcenia inżynier energetyk oraz prawnik, swoją wiedzę uzupełniał na licznych studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach. Wspiera samorządy w procesach planowania i wdrożenia projektów inwestycyjnych na rzecz neutralności klimatycznej,
Członkini Green Dealers, projektantka, producentka i facylitatorka miejskich transformacji w stronę neutralności klimatycznej, rezyliencji i zrównoważonego rozwoju. Niezależna radna dzielnicy Wola m.st. Warszawy, założycielka i prezeska lokalnego stowarzyszenia Wola Mieszkańców, ambasadorka Europejskiego Paktu Klimatycznego. Jako managerka w EIT Climate-KIC kierowała pierwszymi w Polsce i jednymi z pierwszych w Europie transformacyjnymi projektami miast opartymi o innowacje systemowe. Jest współautorką pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej metodologii i narzędzia do pomiaru rezyliencji.
Od 20 lat wspiera organizacje w zarządzaniu strategicznym, prowadzeniu projektów transformacyjnych, a także w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań. Pasjonatka zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w obszarze energetyki oraz dzielenia się wiedzą. Absolwentka Finansów i Bankowości w Szkole Głównej Handlowej, CIMA a także programu Sustainable Development & Responsible Leadership organizowanego od kilkunastu lat przez Swedish Institute. Działa w obszarze start-upów, zwłaszcza w biznesach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
Profesor Wyższej Szkoły Zarządzania i Ekologii w Warszawie, jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki energetyki odnawialnej, efektywności energetycznej, transportu nisko i zero-emisyjnego, gospodarki niskoemisyjnej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Prezes Zarządu Fundacji Płońska Energia, która koordynuje pracę Płońskiego Klastra Energii. Autor kilkudziesięciu opracowań z zakresu analiz, ekspertyz, strategii oraz dokumentów stanowiących prawo lokalne JST z zakresu transformacji energetycznej.