Efekty współpracy z samorządami
Forum Energii od 2019 roku realizuje Program LeadAir i skutecznie wspiera samorządy w walce o czyste powietrze i neutralność klimatyczną. Dzięki indywidualnym procesom doradczym i współpracy z ekspertami/tkami, 45 miast z całej Polski wdraża rozwiązania, które przyczyniają się do spadku zanieczyszczeń powietrza i poprawiły jakość życia mieszkańców.
W trakcie programu nawiązaliśmy współpracę z ponad 100 ekspertami i ekspertkami, zgromadziliśmy wiedzę i dobre praktyki, opublikowaliśmy autorskie analizy oraz zorganizowaliśmy konsultacje z decydentami.
Augustów
Dopiewo
Ełk
Inowrocław
Jedlicze
Kamienna Góra
Kraków
Libiąż
Łódź
Poznań
Radlin
Rawicz
Rumia
Rybnik
Rzeszów
Tychy
Warszawa
Miasto złożyło aplikację do programu „Ciepłe Mieszkanie” na kwotę 8,5 mln złotych na wymianę źródeł ciepła, modernizację instalacji centralnego ogrzewania oraz wymianę okien i drzwi w budynkach wielorodzinnych.
Łódź stworzyła również kampanię edukacyjną o oszczędzaniu energii i zorganizowała Samorządowy Okrągły Stół o kryzysie energetycznym.
Miasto otrzymało grant EUCF w wysokości 60 000 euro na projekt „Przygotowanie do transformacji energetycznej Miasta Inowrocławia”, w zakres którego wchodzi wykonanie kompleksowych analiz technicznych w celu termomodernizacji budynków i ich integracji ze źródłami OZE. W Urzędzie Miasta powołano Zespół Roboczy odpowiedzialny za realizację projektów dotyczących transformacji energetycznej.
Pokaż więcejMiasto podjęło działania w celu utworzenia, wraz z przedsiębiorcami i ościennymi samorządami, spółdzielni energetycznej pozwalającej na zwiększenie samowystarczalności energetycznej regionu. Dzięki indywidualnemu procesowi doradczemu Rawicz podjął działania związane z uzyskaniem pozwolenia na wykonanie farmy fotowoltaicznej na terenie zrekultywowanego składowiska odpadów.
Pokaż więcejW Krakowie powstała inicjatywa adresowana do przedsiębiorców, angażująca ich w proces transformacji miasta i realizująca cel neutralności klimatycznej. Dzięki procesowi doradczemu opracowano strategię komunikacji ze środowiskiem biznesowym, przeprowadzono także szereg spotkań edukacyjnych z lokalnymi firmami.
Pokaż więcej
Boguchwała
Bytom
Jastrzębie Zdrój
Kartuzy
Leśna
Lidzbark
Myślenice
Nowy Targ
Piastów
Pelplin
Pszczyna
Rydułtowy
Sandomierz
Wilamowice
Włocławek
Nowy Targ opracował i przyjął Lokalną uchwałę antysmogową, która wprowadziła zakaz montażu nowych kotłów węglowych, zaostrzyła wymagania dla nowych kotłów na biomasę i nowych kominków. W perspektywie kolejnej dekady planowana jest wymiana wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła.
Pokaż więcejPiastów opracował założenia do Planu gospodarki niskoemisyjnej, Planu ograniczenia niskiej emisji i Plan rozwoju elektromobilności. Miasto stało się beneficjentem programów EUCF i ELENA. W trakcie procesu doradczego urzędnicy przygotowali koncepcję komunikacji społecznej w zakresie miejskich działań na rzecz klimatu i środowiska. Podjęte dotychczas działania pozwoliły na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza o około 40%.
Pokaż więcejMyślenice wraz z 9 gminami ościennymi założyły Klaster EkoEnergia. Partnerzy będą współpracować na rzecz budowy farm fotowoltaicznych, rozwoju instalacji prosumenckich, budowy innych OZE i tworzenia magazynów energii. Główne korzyści z powstania klastra to: ekologiczna i tania energia, ograniczenie kosztów dystrybucji oraz lepsze zarządzanie.
Pokaż więcejMiasto przygotowało wniosek i otrzymało dofinansowanie na wykonanie Koncepcji inwestycyjnej projektu „Włocławski Obszar Zrównoważony Energetycznie”. Aktualnie Urząd realizuje kompleksową termomodernizację placówek oświatowych oraz budynków komunalnych, wymianę węzłów, wprowadza inteligentne opomiarowanie i zarządzanie energią w 48 budynkach oświatowych i wszystkich budynkach Urzędu Miasta. Włocławek pracuje nad budową zintegrowanych odnawialnych źródeł energii oraz nad dekarbonizacją miejskiego systemu ciepłowniczego z uwzględnieniem magazynowania energii cieplnej.
Pokaż więcej
Brzeg
Bydgoszcz
Cieszyn
Lidzbark Warmiński
Łomianki
Miechów
Niepołomice
Prusice
Legionowo
Świdnica
Wągrowiec
Zabrze
Zawiercie
Zielona-Góra
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki
Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (BPEC) doprowadziło do wymiany źródła ciepła sieciowego z węgla na biomasę. Wartość inwestycji wyniosła 37 mln zł. Brzeg dokonał również termomodernizacji większości budynków użyteczności publicznej, co znacząco ograniczyło koszty energii i wpłynęło na ograniczenie emisji.
Pokaż więcejW skład spółdzielni energetycznej powołanej przez samorząd Niepołomic wchodzą trzy gminy. Dzięki produkcji energii z OZE, oszczędności sięgają 90 tys. zł rocznie. Urząd zatrudnił ekodoradców, zapewniając mieszkańcom większe wsparcie w wymianie nieefektywnych źródeł ciepła. Gmina jako jedna z pierwszych w Polsce pozyskała fundusze z programu Stop smog.
Pokaż więcejW ramach I edycji programu samorządy przygotowały szereg rekomendacji zmian, które następnie zostały przekazane decydentom. Dzięki współpracy miast, część zmian została uwzględniona m.in. w programie krajowym Czyste Powietrze.
Pokaż więcej