Czyste powietrze to nie tylko kwestia zdrowia, ale także wspólna odpowiedzialność i wyzwanie dla miast w całej Polsce. W odpowiedzi na te potrzeby w ramach nowej edycji programu uruchamiamy Forum Współpracy LeadAir – cykl spotkań i paneli ekspercko-doradczych służących wymianie doświadczeń między miastami oraz władzami państwowymi.
Forum Współpracy LeadAir będzie realizowane razem z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dając miastom możliwość bezpośredniego dialogu z administracją rządową oraz realnego wpływu na kształtowanie polityk i działań wspierających miejską transformację.
Forum będzie przestrzenią dialogu między samorządami na różnym etapie działań, sprzyjającą wymianie wiedzy, rozwiązań i doświadczeń związanych z transformacją. Równocześnie będzie to przestrzeń współpracy z rządem – wspólnego wypracowywania rekomendacji dla skutecznego wdrażania polityk i programów w miastach w obszarze czystego powietrza, dekarbonizacji, OZE i efektywności energetycznej. Spotkania z udziałem ekspertów będą również miały na celu wspieranie miast we wspólnym opracowywaniu ścieżek dojścia do norm jakości powietrza wynikających z dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (AAQD).
Formuła spotkań będzie miała charakter cykliczny i umożliwi uczestnikom:
Więcej informacji o programie oraz harmonogram rekrutacji znajduje się na stronie: www.leadair.pl
Serdecznie zapraszamy także na spotkanie informacyjne dotyczące programu oraz zasad rekrutacji, które odbędzie się 27 maja o godzinie 12.00 na platformie Zoom. Aby wziąć udział w spotkaniu zarejestruj się przez link: https://www.forum-energii.eu/spotkanie-informacyjne-o-rekrutacji-do-forum-wspolpracy-leadair?signup.
Oprócz uczestnictwa w Forum Współpracy LeadAir, w piątej edycji programu miasta będą miały możliwość otrzymania wsparcia doradczego, podobnie jak w poprzednich odsłonach. Będzie ono realizowane przez zespół ekspertów związanych z Forum Energii i dostosowane do konkretnych potrzeb miast. W ramach doradztwa miasta będą mogły skorzystać z określonej liczby godzin pracy ekspertów, przeznaczonych na merytoryczne wsparcie i konsultacje dotyczące planowanych działań. W poprzednich edycjach LeadAir zakres doradztwa obejmował m.in.:
Miasta odgrywają kluczową rolę w procesie poprawy jakości powietrza w Polsce. To właśnie na poziomie lokalnym zapadają decyzje o inwestycjach, planowaniu przestrzennym, transporcie czy systemach grzewczych – aspektach, które bezpośrednio wpływają na jakość powietrza. Mimo występujących barier, takich jak ograniczone zasoby ludzkie i finansowe czy skomplikowane regulacje, wiele samorządów stało się liderami zmian, pokazując, że nawet w trudnych warunkach można skutecznie działać, angażując w to mieszkańców i realizować istotne cele transformacyjne. To właśnie na tym doświadczeniu, będziemy działać w ramach Forum Współpracy LeadAir wymieniając wiedzę między samorządami i przedstawicielami oraz przedstawicielkami instytucji odpowiedzialnych za politykę klimatyczną i energetyczną.
Program LeadAir wystartował w 2019 r., a jego efekty są już widoczne w wielu miastach. W Warszawie stworzono i wdrożono Standard Zielonego Budynku, który podnosi wymagania dotyczące efektywności energetycznej i ekologicznych technologii w budownictwie. W Nowym Targu przyjęto lokalną uchwałę antysmogową, zaostrzając przepisy dotyczące ogrzewania i emisji zanieczyszczeń. Rybnik pozyskał środki na inwestycje w odnawialne źródła energii, a Piastów skutecznie ograniczył emisję pyłów zawieszonych PM2,5. W wielu polskich miastach powstały klastry energii wspierające lokalną produkcję i wykorzystanie energii odnawialnej. Łódź uzyskała 8,5 mln zł z programu „Ciepłe Mieszkanie”, co pozwoliło na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. W Inowrocławiu i Włocławku realizowane są projekty w ramach unijnego programu European City Facility (EUCF), a w Krakowie do działań na rzecz czystego powietrza włączył się biznes.
Program miejski Forum Energii
Z radością przedstawiamy zespół odpowiedzialny za program LeadAir: Magdalenę Chawułę – Dyrektorkę Programu Ludzie, Miasta i Regiony oraz Karolinę Grotowską – Kierowniczkę Projektu Miasta oraz osobę kontaktową w sprawach programu Forum Współpracy LeadAir. Ich wiedza i doświadczenie pozwolą kontynuować misję LeadAir i wspierać samorządy w realizacji ambitnych celów na rzecz czystego powietrza.