decoration

Dialog miast z Polski i Finlandii na temat transformacji energetycznej  

Kiedy: 22 listopada 2024 

Miasta w całej Europie stoją przed wyzwaniem ograniczenia emisji CO₂ i redukcji smogu. Ich działania może wspierać współpraca i wymiana doświadczeń z innymi samorządami. Choć każdy kraj i miasto mają swoją specyfikę, istnieją rozwiązania, które można skalować. Fińskie i polskie miasta mierzą się z koniecznością renowacji budynków, szczególnie poprzez termomodernizację. 

Zorganizowany przez Forum Energii i Ambasadę Finlandii w Warszawie Dialog miast z Polski i Finlandii na temat transformacji energetycznej był okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i dyskusji na temat skutecznych strategii i realizowanych w obu krajach projektów lokalnych. Omówione zostały innowacyjne sposoby finansowania oraz nowoczesne narzędzia, takie jak modelowanie energetyczne i technologie smart city.  

Podczas wydarzenia o swoich działaniach opowiedziało pięć miast: 

  • Espoo (Finlandia), które chce osiągnąć neutralność klimatyczną już w 2030 roku, skupiając się na efektywności energetycznej i rezygnacji z węgla. Przełomowe projekty, takie jak Espoo Clean Heat, już dziś wykorzystują energię z odpadów cieplnych i geotermalnych, a miasto jest liderem w rozwiązaniach innowacyjnych – jak największa w Europie geotermalna instalacja w centrum handlowym Lippulaiva. 
  • Kraków (Polska), Kraków, drugie co do wielkości miasto w Polsce, łączy funkcje kulturalne, akademickie i gospodarcze. W ramach Planu Adaptacji Klimatycznej 2030 miasto walczy z zanieczyszczeniem powietrza, rozwijając transport publiczny. Kraków aktywnie uczestniczy w unijnych inicjatywach, takich jak Porozumienie Burmistrzów i 100 Miast Neutralnych Klimatycznie, realizując innowacyjne projekty, jak NEEST. 
  • Rybnik (Polska), to miasto, które skupia się na poprawie jakości powietrza i adaptacji do zmian klimatu. Samorząd konsekwentnie stawia na wymianę nieefektywnych systemów grzewczych, termomodernizację budynków oraz współpracę z mieszkańcami. Rybnik wyróżnił się swoją determinacją, ale także innowacyjnymi projektami takimi jak pierwszy w Polsce cohousing, łączący efektywność energetyczną z przeciwdziałaniem izolacji społecznej. 
  • Warszawa (Polska), stolica kraju, mierząca się z kompleksowymi wyzwaniami zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej. Wizja Zielonej Warszawy zakłada redukcję emisji CO₂ o 35% do 2030 roku i termomodernizację 40% budynków do 2050 roku. Pionierskie inicjatywy realizowane w mieście obejmują wykorzystanie ciepła odpadowego z metra oraz modernizację dzielnic m.in. Pragi Południe. 
  • Vantaa (Finlandia), miasto wdrażające drogę ku „mądrości zasobowej” do 2030 roku, łącząc efektywność energetyczną, zrównoważoną mobilność i gospodarkę cyrkularną. Dzięki inwestycjom w technologie oparte na bioenergii i geotermii oraz programom ograniczania emisji, Vantaa wyznacza nowoczesne standardy w sektorze komunalnym. 

Dziękujemy wszystkim miastom, które wzięły udział z wydarzeniu oraz zachęcamy do zapoznania się z wnioskami z dyskusji klikając w poniższy film.