decoration

Debata o bezpieczeństwie energetycznym w Gminie Libiąż 

LeadAir, Gmina Libiąż i Stowarzyszenie BoMiasto zorganizowały debatę o bezpieczeństwie energetycznym. Eksperci, ekspertki, samorządowcy i samorządowczynie rozmawiali z mieszkańcami i mieszkankami gminy o możliwościach, jakie dają odnawialne źródła energii, kryzysie węglowym i alternatywnych scenariuszach energetycznych. 

Rozmowa o ogrzewaniu domów, mieszkań i budynków publicznych zdominowała spotkanie w Libiążu będzie nadchodząca zima. Czym mieszkańcy ogrzeją swoje domy i mieszkania? Jak OZE wpływają na bezpieczeństwo energetyczne miasta? Te pytania padły podczas debaty o bezpieczeństwie energetycznym w Gminie Libiąż z udziałem burmistrza Jacka Latko i doradcy LeadAir Patryk Białas. 

– Sytuacja jest zatrważająca. Nie wiemy co z ogrzewaniem w szkołach i przedszkolach. Jeśli przyjdą kolosalne rachunki, to będziemy mieli poważny problem – przyznał burmistrz Lubiąża Jacek Latko – Żyjemy w niepewności, czy zamówiony węgiel dotrze na czas oraz jaka będzie ostateczna cena ciepła. Możliwe, że wielu emerytów i rencistów w naszej gminie nie będzie stać na zapłacenie rachunków – wyjaśniał obecną sytuację burmistrz. – Gdyby wsparcie odnawialnych źródeł energii byłoby większe, nie mielibyśmy teraz takich obaw związanych z wojną energetyczną – dodaje.  

Na kolejną przyczynę obecnego kryzysu zwrócił uwagę poseł Marek Sowa – Od 2015 roku radykalnie zmniejszano wydobycie węgla, a zwiększono import. Teraz płacimy za to bardzo wysoką cenę – powiedział poseł. 

Prelegenci rozmawiali także o przyszłości transformacji energetycznej – Jako burmistrzowi gminy górniczej trudno mi powiedzieć, że kopalń nie będzie – przyznał burmistrz Libiąża – Tym bardziej, że nasza gmina ma negatywne doświadczenia związane z transformacją – podkreślił. Burmistrz zwrócił uwagę na to, że komunikacja w sprawie zamykania kopalń musi być szczera i bezpośrednia.  

Zgodził się z nim Patryk Białas, doradca w programie LeadAir – Nie można chować głowy w piasek. Trzeb uczciwie powiedzieć górnikom, że dla kopalni nie ma przyszłości. Im szybciej przygotuje się ich na trudną prawdę, tym skutki będą łatwiejsze do przyjęcia – podkreślił społecznik  

Kluczowa będzie zmiana mentalności. Musimy przekonać mieszkańców do tego, że transformacja jest szansą, a nie zagrożeniem – dodał burmistrz Libiąża. 

Podczas spotkania w Libiąskim Centum Kultury odbył się także pokaz filmu „Transformacja: zdążyć przed katastrofą”. Produkcja opowiada historię młodej aktywistki, Gosi Czachowskiej, rozmawiającej z przedstawicielami różnych grup społecznych, m.in. związków zawodowych górników, przedsiębiorców, grup religijnych i kulturowych, edukatorów, których łączy głęboka troska o przyszłość Polski i świata w związku z nieuniknioną transformacją energetyczną. 

Dyskusja i dialog na temat transformacji są kluczem do wdrażania przemyślanych i skutecznych strategii na rzecz czystego powietrza i środowiska. Włączanie mieszkańców i lokalnej społeczności w planowanie zmian i szukanie rozwiązań jest niezbędnym krokiem, aby poradzić sobie w tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Większość mieszkanek i mieszkańców Libiąża pozytywnie oceniło możliwość otwartego dialogu z władzami i możliwość podzielenia się własnym doświadczeniem wyzwań przed nadchodzącym sezonem grzewczym.